☎ +(372) 782-0008  
Articles
Total Records: 87

Kāda ir darbinieka atlaišanas kārtība?


Employment, 04/02/2018
 

Darba laika ierobežojumi


Employment, 04/02/2018
Kad un kā nosaka tiesības uz darba pārtraukumu?

Tiesības uz papildatvaļinājumu?


Public, 04/02/2018
Darba likuma 151. panta pirmās daļas 1. punkts paredz, ka papildatvaļinājumu piešķir darbiniekiem, kuriem ir bērns vecumā līdz 16 gadiem.

Kas jāzina pārttraucot darba attiecības


Employment, 04/02/2018
 

Visbiežākais stresa iemesls darbavietā ir problēmas uzņēmuma iekšējā komunikācijā


Employment, 04/02/2018

MEKLĒJAT DARBINIEKU? Darba devējiem› Ielogoties Pirmā lapa › Karjeras centrs › Pētījumi › Aptauja: 55% strādājošo virsst


Employment, 04/02/2018

Tā domāt nevajag: 5 stereotipi, kas traucē atrast labu darbu


Employment, 04/02/2018
Kad mēs sākam meklēt jaunu darbu? Tad, kad plānojam aiziet no darba vai jau oficiāli esam bezdarbnieka statusā. Ļoti labi, ja izdodas uzsākt darbu jau pēc pirmajām pārrunām, bet tas...

Millainen on hyvä hakemus?


Employment, 04/02/2018
Hyvä hakemus on lyhyt ja selkeä, mutta se kertoo miksi juuri sinä olet sopiva hakija. Hakemus on osaamisen myymistä ja esille tuomista, mutta kannattaa varoa röyhkeyttä...

Kymmenen vinkkiä työhakemuksen tekoon


Employment, 04/02/2018
Työhakemus on ensimmäinen asia, johon työnantaja kiinnittää huomionsa. Ohessa 10 vinkkiä työhakemuksen tekoon ja hyvän ensivaikutelman luomiseen.

Täytä CV huolellisesti!


Employment, 04/02/2018
Täytä CV oikein ja erotu eduksesi!

Wypłata wynagrodzenia – w jakiej formie?

Employment
2018-04-02 -

Domyślna forma wypłaty pensji to wręczenie pracownikowi gotówki. Wysyłanie pieniędzy przelewem lub przekazem pocztowym jest dopuszczalne, ale wymaga pisemnej zgody zatrudnionego. Pracodawca nie może dowolnie decydować o tym, w jaki sposób przekaże wynagrodzenie.

Wynagrodzenie za pracę – podstawa prawna

Zgodnie z art. 22 kodeksu pracy pracodawca zobowiązuje się do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem. Osoba wykonująca obowiązki na podstawie umowy o pracę nie może zrezygnować z pensji, jaka jej przysługuje. Podlega ona szczególnej ochronie. Choć dopuszczalne jest dokonywanie potrąceń, określone kwoty są od nich wolne. 

Zatrudniający może odliczać od naszej pensji np. składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Powinien robić to zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych . Wysokość płacy brutto zmniejsza się również w związku z koniecznością opłacenia zaliczki na podatek dochodowy. Obliczanie podatku od wynagrodzeń powinno przebiegać zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zasady wypłacania pensji

Pracodawca musi wypłacić wynagrodzenie co najmniej raz w miesiącu, do 10. dnia. Pensję za październik otrzymujemy do 10. listopada, za listopad – do 10. grudnia itd. Dokładny termin wskazuje się w: umowie o pracę, regulaminie pracy lub warunkach zatrudnienia. Jeśli dzień wypłaty przypada np. w święto, wynagrodzenie powinno być wypłacone z wyprzedzeniem – tak, by pracownik otrzymał je przed określoną datą. 

Domyślną formą przekazania pieniędzy jest wręczenie pracownikowi gotówki. Pracodawca może to zrobić osobiście lub wysłać przekaz pocztowy. Chcąc otrzymywać pieniądze w formie przekazu lub na konto, musimy wyrazić pisemną zgodę. Mamy prawo domagać się wypłaty karnych odsetek, jeśli mimo braku naszego przyzwolenia pracodawca wyśle przelew.

Dopuszczalna jest także wypłata wynagrodzenia w naturze. Obowiązują jednak pewne ograniczenia. Po pierwsze, można zrobić to tylko wtedy, gdy takie rozwiązanie zostało przewidziane w przepisach prawa pracy lub w układzie zbiorowym. Część pensji powinna być wypłacona w formie pieniężnej – to drugi warunek.  

Pracodawca może przekazać wynagrodzenie współmałżonkowi osoby zatrudnionej, gdy pracownik: 

  • nie jest zdolny zgłosić się po odbiór pieniędzy (np. ze względów zdrowotnych),
  • nie sprzeciwił się przekazaniu pieniędzy mężowi/żonie.

Podstawę wypłaty pensji współmałżonka stanowi także nakaz wydany przez Wydział Rodziny i Nieletnich. Dodatkowe warunki nie występują, gdy małżonek lub inna osoba posiada pełnomocnictwo. W pozostałych przypadkach pracodawca nie może przekazać części ani całości pensji mężowi lub żonie pracownika. Nie ma prawa rozporządzać pieniędzmi pracownika, nawet jeśli zdaje sobie sprawę z tego, że zostaną one przeznaczone na gry hazardowe itp. 

źródło


Services

  • EMPLOYEE LEASING
  • WE PROVIDE THE RIGHT EMPLOYEES THAT FIT YOUR NEEDS
  • REASONABLE COST FOR BUSINESS

READ MORE